Sanglepp

Sanglepp ehk must lepp (Alnus glutinosa) on kaseliste sugukonda kuuluv puuliik, Eestis pärismaine.
Sanglepa päriskodu on üleujutatavatel jõe- ja ojalammidel: seal ei saa tema vastu ükski teine meie kodumaine puuliik. Aga ta võib kasvada ka üsna kuival maal, kinnistada luiteliiva ja luua soodsat kasvukeskkonda kivipuistangutel.
Sanglepp on kiirekasvuline puu hästi arenenud pinnalähedase juurestikuga, mille sügavus oleneb kasvukohast. Et juured ei küüni tavaliselt kuigi sügavale, kannatavad eriti vanemad sanglepikud sageli tormiheite all, mädanikust kahjustatud seest õõnsad puud ka murduvad. Sanglepp eelistab niiskeid ja viljakaid muldi, kasvades peamiselt jõe- ja ojalammide madalamates osades. Samas on sanglepa kiire kasvu üks olulisi eeldusi liikuv põhjavesi. Taludes hästi perioodilisi üleujutusi, kasvab sanglepp jõudsalt lodumetsas, kus ükski teine puu tema vastu ei saa. Kõrgus kuni 30 (35) m. Eluiga 100-150 aastani.
Sanglepp on mulla rikastaja ja pinnaseparandaja. Nagu kõik teisedki lepad suudab sanglepp sümbioosis Frankia mügarbakteritega siduda õhulämmastikku, rikastades sellega mulda
Rahvapäraselt on sangleppa kutsutud ka nimedega: mustlepp, emalepp, soolepp, seatamm.
Kasutamine
Sanglepa puit on kerge, pehme, habras, hästi töödeldav, toorelt valkjas, kuivanult roosakas. Kvaliteetset mädanikuvaba puitu kasutatakse peamiselt vineeri- ja mööblitööstuses ning nikerdustöödel. Mööblivalmistajad hindavad sanglepapuidu kena tekstuuri ja kergelt punakat tooni. Tume lepamööbel meenutab veidi mahagoni, mistõttu vanarahvas on nimetanud sangleppa ka vaese mehe mahagoniks. Tänapäeval ei pea selline ütlus täielikult paika, sest hea sanglepapuit ja sellest valmistatud mööbel on küllalt kallis. Lepapuidu punakas toon ja vähene määrduvus on teinud ta haavapuidu kõrval nõutavaks saunaruumide viimistlusmaterjalina.
Sanglepp sobib hästi küttepuuks ja puidusöe põletamiseks. Väga hinnatud on sanglepa puit liha ja kala suitsutamisel, sest annab tootele ilusa kuldkollase värvuse ja läike ning hea maitse. See puu sobib ka vesiehitusteks, sest on vees vastupidav mädanemisele. Seetõttu on just sanglepast valmistatud näiteks suur osa vaiadest, millel seisab Veneetsia linn.